Stomatologia zachowawcza Katowice

HomeStomatologia zachowawcza Katowice

Stomatologia zachowawcza Katowice

Leczenie zachowawcze zębów

Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii, często nazwana stomatologią ogólną, która zajmuje się m.in. profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem ubytków próchniczych. Regularne wizyty u dentysty pozwolą na uniknięcie powstawania różnych chorób zębów, a także zachowanie ich estetycznego wyglądu. Zabiegi w ramach stomatologii zachowawczej obejmują:

  • wypełnienie ubytku w zębie stałym: wypełnienie materiałem kompozytowym światłoutwardzalnym, odbudowującym w naturalny sposób kształt i kolor zęba;
  • wypełnienie ubytku w zębie mlecznym;
  • lakowanie zębów: wypełnienie bruzd zęba lakiem światłoutwardzalnym, który zabezpiecza zalakowane bruzdy przed próchnicą;
  • opatrunek: w zależności od potrzeby zakładamy w ubytek odpowiednie lekarstwo oraz wypełnienie tymczasowe, które zabezpiecza lekarstwo przed wypadnięciem i działaniem spożywanych płynów i pokarmu;
  • odbudowa zęba na wkładzie z włókna szklanego: gdy brakuje dużej części tkanek twardych, wzmacniamy ząb włóknem szklanym, co gwarantuje trwałą i mocną odbudowę.

Leczenie próchnicy zębów

Próchnica jest jedną z najczęściej spotykanych chorób jamy ustnej, która pojawia się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Z pozoru niegroźna choroba próchnica, będąc nieleczoną, doprowadza nawet do utraty zęba. Próchnica zębów pojawia się w momencie, kiedy pokarmy zostają na powierzchni zębów i nie są usunięte całkowicie podczas szczotkowania. Kwasy wytwarzane przez bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej, uszkadzają strukturę zęba, a szkliwo zęba staje się cieńsza i miększa. Oprócz niepoprawnego czyszczenia zębów i braku prawidłowej higieny jamy ustnej, niemniej ważną przyczyną powstania próchnicy jest jedzenie słodyczy i picie słodzonych napojów. Cukier osłabia szkliwo, zwiększa podatność zębów na próchnicę i pogorsza stan uzębienia.

Najczęstszym objawem próchnicy jest ból zęba i wrażliwość podczas jedzenia czy picia (ciepłe, zimne, słodkie czy kwaśne jedzenie). Oprócz tego na chorobę próchnicową może wskazywać nieświeży zapach z ust i przebarwienia. Częste wizyty u dentysty pomogą wykryć próchnicę na początkowym etapie rozwoju, kiedy jest ona jeszcze odwracalna. Jeśli jednak już zauważyłeś/zauważyłaś objawy próchnicy, nie zwlekaj z wizytą u dentysty – im wcześniej zaczniesz leczenie, tym mniej skomplikowane ono będzie.

Leczenie ubytków

Leczenie próchnicy zależy od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej Pacjenci zwracają się do dentysty dopiero po pojawieniu się bólu zęba, czyli na etapie konieczności usunięcia chorej tkanki i zastąpieniu jej plombą – materiałem wypełniającym tkanki zęba. Stomatolog przeprowadza diagnostykę stanu chorego zęba, usuwa próchnicę i zakłada specjalny lek, który hamuje dalszy rozwój choroby i uzupełnia powstałe ubytki. Jeśli próchnica nie jest długo leczona, może doprowadzić do stanu zapalnego miazgi, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu endodoncji, czyli leczenia kanałowego lub usunięcia zęba.


Leczenie próchnicy

Jak zapobiec powstawaniu próchnicy?

Jak już wspomniano, jedzenie słodyczy i picie napojów z cukrem zwiększa ryzyko powstawania próchnicy. Oczywiście, nie zalecamy rezygnacjy z przyjemności, natomiast warto pamiętać o dokładnym czyszczeniu i nitkowaniu zębów w celu usunięcia resztek jedzenia. Dodatkowo regularne wykonywanie profesjonalnej higienizacji zębów, szczególnie mając założony aparat ortodontyczny, zmniejsza szanse powstawania chorób próchniczych. Piaskowanie zębów, skaling, usunięcie osadu i kamienia poprawia higienę jamy ustnej, pozbywając się bakterii, które powodują destrukcję szkliwa.

Leczenie próchnicy Katowice

Diagnostyka próchnicy i leczenie chorób zębów w gabinecie stomatologicznym Dental Clinic.

Zadzwoń

Stomatologia zachowawcza – cennik

Przegląd stomatologiczny 100 zł
Wypełnienie zęba stałego od 300 zł
Wypełnienie zęba mlecznego 250 zł
Opatrunek/wypełnienie tymczasowe 150 zł
Odbudowa zęba na wkładzie z włókna szklanego od 500 zł
Znieczulenie 50 zł
Znieczulenie komputerowe calaject 50 zł

Dbając o naszych Pacjentów, przywracamy ubytkom i miejscom kwalifikującym się do estetycznego wypełnienia ich stan sprzed choroby, modelując je zgodnie z liniami uzębienia pacjenta. Tylko takie prace wyglądają naturalnie, a uzupełnienia ubytków nie dają poczucia ciała obcego w ustach. Szukasz dobrego dentysty w Katowicach? Wybierz Gabinet dentystyczny Dental Clinic!

Stomatologia zachowawcza – najczęściej zadawane pytania

Jakie są najczęstsze przyczyny próchnicy?

Próchnica zębów powstaje, gdy cząstki jedzenia pozostają na powierzchni zębów i nie są całkowicie usuwane podczas szczotkowania. Wytwarzane przez bakterie kwasy, które rezydują na płytce nazębnej, niszczą strukturę zęba, czyniąc szkliwo cieńszym i bardziej miękkim. Oprócz złej higieny zębów, jedzenie słodyczy i picie słodkich napojów to także główne przyczyny powstawania próchnicy.

Jak wygląda próchnica?

W początkowej fazie rozwoju choroby na powierzchni zębów pojawiają się białe przebarwienia. Następnie pojawiają się ubytki przenikające w kolejne warstwy zęba. Próchnica objawia się także bólem oraz nadwrażliwością podczas jedzenia i picia, a także nieświeżym zapachem z jamy ustnej.

Jak zapobiec próchnicy?

Zmniejszając ilość słodyczy i słodkich napojów, a także regularnie wykonując higienizację zębów – nawet najbardziej dokładne szczotkowanie nie usunie wszystkich pozostałości po jedzeniu.

Co to jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza zajmuje się w głównej mierze profilaktyką próchnicy i leczeniem ubytków próchnicowych.