Ortodoncja Katowice

HomeOrtodoncja Katowice

Ortodonta Katowice Ligota

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu i nieprawidłowości zębowych. Leczenie wad zgryzu umożliwia przywrócenie prawidłowego funkcjonowania narządu żucia oraz estetycznego wyglądu, a także zmniejsza ryzyko powstawania i rozwoju próchnicy lub paradontozy (przewlekłe zapalenie przyzębia), gdyż prostuje nieprawidłowo ustawione zęby. Oprócz chorób zębów i jamy ustnej, nieprawidłowo ułożone zęby mogą powodować inne komplikacje zdrowotne w postaci częstych bólów głowy, złej postawy, a nawet chrapania.

Leczenie ortodontyczne przeprowadza się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Średni czas trwania leczenia wynosi od 18 do 36 miesięcy w zależności od wieku, rodzaju aparatu oraz samej wady zgryzu.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Leczenie wad zgryzu jest procesem długotrwałym i składa się z kilku etapów:

  • Diagnostyka i plan leczenia
  • Założenie aparatu ortodontycznego
  • Wizyty kontrolne
  • Zdjęcie aparatu ortodontycznego
  • Retencja
Ortodoncja Katowice

Diagnostyka i plan leczenia

Przed założenie aparatu ortodontycznego wszystkie zęby muszą zostać wyleczone (sprawdź Leczenie próchnicy) i być w dobrej kondycji. Podczas pierwszej wizyty dentysta sprawdza stan uzębienia, jamy ustnej, dziąseł, analizuje i diagnozuje problem wady zgryzu. Przeprowadza także szczegółowy wywiad z pacjentem dotyczący innych chorób zębów. Specjalista zleca wykonanie zdjęcia RTG zębów panoramicznego i cefalometrii (oraz scan uzębienia).

Po uzyskaniu wszystkich informacji lekarz przedstawia pacjentowi metodę leczenia oraz plan, wstępny kosztorys, okres leczenia i ilość wizyt kontrolnych.

Założenie aparatu ortodontycznego

Po akceptacji przez pacjenta planu leczenia stomatolog ortodonta przystępuje do zakładania aparatu. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i trwa ok. godziny.

W Dental Clinic istnieje możliwość założenia aparatu:

  • Metalowego konwencjonalnego – aparat stały, którego głównymi elementami są metalowe zamki.
  • Samoligaturującego – aparat stały, którego zamki są przyklejone na cały czas trwania leczenia.
  • Estetycznego – alternatywa dla metalowych aparatów, którego elementy są wykonane z jasnych materiałów, co sprawia, że aparat jest mniej widoczny.

Wizyty kontrolne

Niezbędnym elementem leczenia są wizyty kontrolne, które odbywają się średnio co 4-6 tygodni. Lekarz ortodonta sprawdza wtedy zmiany w uzębieniu, ocenia postępy oraz reguluje aparat ortodontyczny.

Zdjęcie aparatu ortodontycznego

Jest to ostatnia wizyta aktywnego leczenia ortodontycznego, podczas której ortodonta odkleja zamki, rurki, pierścienie i usuwa pozostały klej z zębów.

Retencja

Po zdjęciu aparatu niemniej ważnym etapem jest leczenie retencyjne, czyli utrwalanie efektów. Nie da się uniknąć retencji, gdyż nawet po leczeniu ortodontycznym zęby mogą wrócić do pierwotnego położenia. W naszym gabinecie stomatologicznym oferujemy pacjentom dwa rodzaje aparatów retencyjnych: stałe i ruchome. Stały aparat to cienki drucik przyklejony do zębów od strony językowej, którego nie można zdjąć bez pomocy ortodonty. Ruchomy aparat, jak sama nazwa wskazuje, można zdjąć w każdej chwili.

Cennik leczenia ortodontycznego

Konsultacja ortodontyczna 150 – 200 zł
Diagnostyka pacjenta
Krok 1 – Wyciski pod modele diagnostyczne 150 zł
Krok 2 – Zdjęcia wewnątrz i zewnątrzustne za darmo
Krok 3 – Analiza cefalometryczna 100 zł
Krok 4 – Konsultacja 150 zł
Wizyta z omówieniem planu leczenia 200 zł
Aparaty
Aparat metalowy konwencjonalny 2500 zł
Aparat samoligaturujący 3000 zł
Aparat estetyczny 3500 zł
Mini implant 700 – 800 zł
Awaria
(w ramach gwarancji do 1 m-ca od założenia)
50 – 100 zł
Zdejmowanie aparatu 200 zł
Retencja stała 300 zł
Retencja ruchoma 400 zł
Wizyta kontrolna
(w cenie wymiana łuków, wymiana elementów dodatkowych)
250 zł

Ortodonta w Katowicach (Śląsk)

Poszukujesz dobrego stomatologa w Katowicach?

Zadzwoń

Czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym

Aparat ortodontyczny utrudnia czyszczenie zębów i utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Niedokładne mycie zębów powoduje rozwój próchnicy oraz odkładanie się osadu i kamienia nazębnego. W gabinecie stomatologicznym Dental Clinic możesz wykonać profesjonalną higienizację zębów za pomocą protokołu Guided Biofilm Therapy®, który jest zalecany dla pacjentów z aparatem ortodontycznym. 

Poszukujesz gabinetu ortodontycznego w Katowicach (Śląsk)? Zaufaj Dental Clinic!

Aparat ortodontyczny – najczęściej zadawane pytania

Czy zakładanie aparatu boli?

Samo zakładanie aparatu na zęby nie boli, natomiast Pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort zarówno podczas zabiegu, jak i w pierwszych dniach noszenia aparatu. Zęby są bardziej wrażliwe, ale nie bolą.

Jak często myć zęby z aparatem?

Oprócz standardowego mycia rano i wieczorem, najlepiej zawsze nosić szczoteczkę ze sobą i myć zęby nawet po najmniejszym posiłku. Umożliwi to uniknięcie pozostawania resztek jedzenia w aparacie oraz rozwoju próchnicy.

Co jeść po założeniu aparatu?

W pierwsze dni od założenia aparatu unikaj twardych pokarmów, czyli takich, które wymagają gryzienia i rozdrobnienia. Wybieraj potrawy w płynnej formie: jogurty, kasze, koktajle, zupy. Kiedy dyskomfort minie, można wrócić do diety sprzed założenia aparatu, jednak warto ją nieco zmodyfikować: zrezygnuj ze słodyczy, ziaren, orzechów i gum do żucia.

Ile kosztuje aparat na zęby?

W Dental Clinic oferujemy założenie aparatu metalowego konwencjonalnego (2500 zł), aparatu samoligaturującego (3000 zł), aparatu estetycznego (3500 zł).