Leczenie kanałowe Katowice

HomeLeczenie kanałowe Katowice

Leczenie kanałowe Katowice

Czym jest endodoncja?

Endodoncja, inaczej leczenie endodontyczne (często nazywane leczeniem kanałowym) polega na usunięciu zainfekowanych tkanek (miazgi) z wnętrza zęba, opracowaniu kanałów korzeniowych zęba oraz ich wypełnieniu przy pomocy dobrze sprawdzonych systemów płynnej gutaperki. Leczenie jest niezbędne w przypadku powikłań choroby próchnicowej, gdy próchnica niszczy tkanki twarde i w kanałach korzeniowych pojawia się stan zapalny. Dzięki leczeniu endodontycznemu istnieją wysokie szanse na uratowanie zęba nawet w najtrudniejszych przypadkach – skuteczność leczenia endodontycznego wynosi 95%.

Oprócz próchnicy, o konieczności leczenia kanałowego świadczą:

  • próchnica wtórna,
  • urazy i mikrourazy zęba,

  • stałe narażenie zęba na bodźce termiczne, radioaktywne, świetlne.

Także w przypadku nieprawidłowo wykonanego leczenia endodontycznego, niezbędne jest powtórne leczenie kanałowe.

Przebieg leczenia kanałowego

W celu dokładnego zdiagnozowania choroby zęba, przeprowadza się badanie radiologiczne. Rentgen zęba pozwala na prawidłową ocenę stopnia rozległości problemu oraz na zaplanowanie dalszego postępowania. Przystępując do leczenia kanałowego, lekarz endodonta przeprowadza także szczegółowy wywiad z pacjentem.

Leczenie endodontyczne przeprowadzane jest ze znieczuleniem miejscowym.

Etapy leczenia kanałowego:

  • Otwarcie zęba, usunięcie próchnicy i dojście do kanałów zęba.
  • Usunięcie miazgi z kanałów zębowych, dezynfekcja i osuszenie.

  • Wypełnienie biokompatybilną gutaperką zapobiegającą ponownemu zakażeniu.

  • Odbudowa zęba tradycyjnym wypełnieniem.

Leczenie kanałowe Katowice

Uwieńczeniem leczenia kanałowego jest końcowa weryfikacja powodzenia za pomocą ponownego zdjęcia radiologicznego. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, a zabieg został zakończony sukcesem, to zaleca się wzmocnienie zęba pacjenta za pomocą wkładów koronowo-korzeniowych oraz uzupełnienia protetycznego.

Endodoncja Śląsk

Poszukujesz dobrego stomatologa w Katowicach (Śląsk)?

Zadzwoń

Endodoncja mikroskopowa Katowice, Śląsk

Dla zwiększenia precyzji podczas wykonywania zabiegu pracujemy przy użyciu mikroskopów Leica oraz specjalistycznego sprzętu endodontycznego. Pozwala to na dokładne zbadanie kanałów korzeniowych zęba pacjenta, które często są zagięte i zakręcone, a ich ilość zależy od grupy zęba. Dzięki mikroskopom Leica łatwo można lokalizować dodatkowe kanały zęba, dokładnie zwizualizować skomponowane struktury miazgi oraz mieć pełną kontrolę nad wypełnieniem kanału. Leczenie kanałowe pod mikroskopem Leica to także dokładny ogląd bardzo zakrzywionych kanałów oraz drobnych struktur anatomicznych w różnych ubytkach, który zwiększa precyzję i dokładność postępowania, a także jest gwarancją sukcesu leczenia.

W Dental Clinic pacjent ma możliwość obserwacji procesu leczenia kanałowego za pomocą kamery full HD oraz monitora połączonego z mikroskopem. Dzięki temu od razu widzi efekt leczenia na ekranie komputera.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem wykonane przez dentystę w Katowicach (znajdziesz takiego w Dental Clinic) pozwala na długie zachowanie zdrowia jamy ustnej. Przy prawidłowej pielęgnacji, wyleczony ząb zostaje zdrowy przez długie lata.

Cennik usług – leczenie endodontyczne w Katowicach

Leczenie kanałowe
Zęby 1-3 800 zł
Zęby 4-5 1000 zł
Zęby 6-7 1200 zł
+ każdy dodatkowy kanał 300 zł
Ponowne leczenie endodontyczne
Zęby 1-3 1100 zł
Zęby 4-5 1300 zł
Zęby 6-7 1500 zł
+ każdy dodatkowy kanał 300 zł
Pozostałe zabiegi
wyjęcie wkładu koronowo korzeniowego od 500 – 700 zł
odbudowa na włóknie szklanym 500 zł
plastyka dziąsła od 150 – 250 zł
usunięcie złamanego narzędzia z wnętrza kanału 400-500 zł

Endodonta Katowice

Powierz leczenie kanałowe pod mikroskopem Dental Clinic!

Zadzwoń

Powierz leczenie kanałowe pod mikroskopem Dental Clinic z Katowic (Śląsk)!

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to jedna z nowoczesnych metod stomatologicznych, będąca jednocześnie jedną z najbardziej skomplikowanych. Jest specjalistycznym postępowaniem koniecznym w przypadku nieleczonej i rozwiniętej próchnicy zęba. Dzięki precyzyjnym nowoczesnym rozwiązaniom charakteryzuje się bezpieczeństwem i wysoką skutecznością – często całe leczenie jest przeprowadzone na jednej wizycie. Stomatolog, dzięki wykorzystaniu mikroskopu Leica, ma możliwość zlokalizować i prawidłowo opracować poszczególne kanały zęba oraz usunąć chorą miazgę. Od szczelnego wypełnienia wszystkich kanałów i ich bocznych odgałęzień zależy sukces zabiegu. Leczenie kanałowe bez powiększenia często może zakończyć się właśnie wyrwaniem zęba, ponieważ lekarz nie ma możliwości powiększenia korzenia, w związku z czym leczenie wykonywane jest o wiele mniej precyzyjnie.

Posługując się mikroskopem, stomatolog może wykonywać różne skomplikowane czynności i obserwować je w bardzo dużym powiększeniu. Daje to możliwość precyzyjnych działań w polu zabiegowym, np. o wielkości 1×1 mm. Posługując się tego rodzaju sprzętem, można bezbłędnie odnaleźć wszystkie kanały, usunąć stare wypełnienie, idealnie opracować wnętrze zęba, a następnie dokładnie i szczelnie go wypełnić. Lekarz jest też w stanie zamknąć perforację korzenia lub dna komory zęba.

Leczenie kanałowe Katowice

Mikroskop w stomatologii wykorzystywany jest głównie w zakresie endodoncji (leczeniu kanałowym), chirurgii stomatologicznej i endodontycznej oraz w periodontologii (profilaktyka i leczenie chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej).

Pomaga precyzyjnie wykonać resekcję wierzchołków korzeni zębów, obejrzeć i zrewidować rany poekstrakcyjne czy też zlokalizować złamane fragmenty zębów w czasie zabiegów chirurgicznych.

Mikroskop stanowi również nieodzowną pomoc w stomatologii zachowawczej, przy leczeniu próchnicy – można ją dokładnie zdiagnozować i oczyścić ząb w sposób zapobiegający nadmiernemu usunięciu zdrowych tkanek. Wszelkie zabiegi pod mikroskopem są bezbolesne, gdyż wykonuje się je standardowo w znieczuleniu miejscowym. Najlepszym sposobem na zapobieganie leczenia kanałowego jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej (sprawdź Higienizację zębów). Zapraszamy do konsultacji.

Endodoncja – najczęściej zadawane pytania

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe odbywa się ze znieczuleniem miejscowym, dlatego nie boli. Pacjent natomiast może odczuwać pewny dyskomfort podczas zabiegu. Po leczeniu Pacjent może odczuwać ból ze względu na fakt ingerencji lekarza i nadwrażliwość zębów na bodźce zewnętrzne. Ból powinien natomiast szybko ustąpić.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe zwykle można wykonać w trakcie jednej wizyty i trwa od 1 do 2 godzin. Leczenie może się wydłużyć w zależności od ilości kanałów do wypełnienia.

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?

– znaczne ubytki próchnicze
– zapalenie lub martwica miazgi
– niedopełnione kanały korzeniowe
– zmiany okołowierzchołkowe

Jakie są przeciwwskazania leczenia endodontycznego?

Leczenie endodontyczne nie przeprowadza się w przypadku silnego zniszczenia ścian zęba, gdyż może okazać się nieskuteczne i wymagana będzie ekstrakcja zęba. Oprócz tego, możliwość leczenia kanałowego musi być omówiona z lekarzem w przypadku Pacjentów ze schorzeniami serca, stawów, nerek i z niską odpornością.