Chirurgia stomatologiczna Katowice

HomeChirurgia stomatologiczna Katowice

Chirurgia stomatologiczna Katowice

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która zajmuje się inwazyjnym (operacyjnym) leczeniem jamy ustnej (nie tylko uzębienia), przez co często kojarzona jest z bólem. Natomiast współczesna chirurgia umożliwia przeprowadzenie komfortowych zabiegów, podczas których dzięki znieczuleniu miejscowemu lub narkozie Pacjenci nie odczuwają nawet najmniejszego dyskomfortu.

W naszym gabinecie istnieje możliwość odbycia zabiegów chirurgicznych w asyście anestezjologa w znieczuleniu ogólnym (cena ustalana jest indywidualnie)

Czym zajmuje się chirurg stomatolog (chirurg szczękowy)

Chirurg stomatologiczny przeprowadza zabiegi chirurgiczne w całej jamie ustnej i obszarach przyległych. Zajmuje się chorobami m.in. żuchwy, dziąseł, szczęki, wędzidełka, dna zatoki szczękowej, przyzębia i nawet błony śluzowej.

Lekarz – chirurg stomatologiczny, przygotowuje także jamę ustną do leczenia protetycznego. Najczęściej wykonuje zabiegi usuwania ósemek (zębów mądrości) i zainfekowanych korzeni zębów. Oprócz tego do zakresu obowiązków należą m.in. takie zabiegi chirurgiczne:

 • resekcję wierzchołka korzenia zębowego,
 • usunięcie zębów,
 • implanty umożliwiające osadzenie brakującego zęba lub protezy,
 • plastyka wyrostka,
 • wyłuszczenie torbieli,
 • usunięcie zmiany na śluzówce,
 • leczenie przetok,
 • podniesienie dna zatoki szczękowej,
 • wszczepienie implantów zębowych.

Przed rozpoczęciem leczenia chirurgicznego, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z Pacjentem oraz zleca diagnostykę najczęściej w postaci zdjęcia rentgenowskiego zębów, tomografii komputerowej i badań USG.

Chirurgia stomatologiczna w Katowicach

Szukasz dobrego chirurga szczękowego w Katowicach?

Zadzwoń

Usuwanie zatrzymanych zębów

Zatrzymany ząb to jeden z częstych problemów naszych Pacjentów, który przysparza dużo dyskomfortu i bólu. Czym są zatrzymane zęby? Zatrzymane zęby to w pełni wykształcone zęby, których korona nie została do końca wyrżnięta z dziąsła (lub wcale nie jest widoczna). Najczęściej dotyczy to tzw. ósemek (zębów mądrości) oraz kłów. Zęby zatrzymane mogą doprowadzić do zniekształcenia innych zębów i nieprawidłowego zgryzu, często są przyczyną stanów zapalnych dziąseł i mogą prowadzić do szczękościsku – sytuacji, w której nie można otworzyć jamy ustnej, czy to całkowicie, czy połowicznie.

Przyczynami pojawienia się zatrzymanych zębów może być za mało miejsca w szczęce, niedobór witamin A i D, zaburzenia hormonalne, podłoże genetyczne, urazy szczęki czy nieprawidłowo wyrwane zęby mleczne.

Zatrzymane zęby, które mogą doprowadzić do wad zgryzu czy stanów zapalnych, są zwykle od razu usuwane przez chirurga. Szczególnie dotyczy to ósemek, które nie są pożyteczne ani potrzebne człowiekowi, a bardzo często przysparzają dużo problemów. Chirurgiczne usuwanie zębów wykonywane jest pod miejscowym znieczuleniem i polega na nacięciu dziąsła, odsłonięciu kości i usunięciu zęba najczęściej dzielonego na części.

Ściąganie zęba zatrzymanego

Nie wszystkie zatrzymane zęby powinny być usunięte. Rozwój medycyny pozwala na uratowanie zatrzymanego zęba za pomocą odsłonięcia go i wyciągnięcia do łuku zębowego. Po zabiegu ortodonta montuje zamek i instaluje specjalny łańcuszek, który stopniowo sprowadza ząb na właściwe miejsce. Procedura jest czasochłonna i może trwać nawet kilka lat, ale gwarantuje w pełni zadowalające wyniki.

Usuwanie ósemek (zębów mądrości) Katowice

Ósemki w porównaniu do innych zatrzymanych zębów nie są potrzebne w uzębieniu, a ich usunięcie najczęściej jest konieczne. Często ósemki (zęby mądrości) rosną pod nieprawidłowym kątem, dlatego naciskają na sąsiednie zęby, mogą powodować ich ściśnięcie i prowadzić do nieprawidłowego zgryzu. Ze względu na swoje położenie, są one trudnodostępne w dotarciu szczoteczką, dlatego często rozwija się w nich próchnica. Bardzo często ósemki powodują dolegliwości bólowe ze względu na swoje położenie i to, że często rosną poziomo.

Proces usunięcia ósemek jest taki sam jak w przypadku innego zatrzymanego zęba. Lekarz najpierw kieruje pacjenta na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej, żeby zobaczyć jak dokładnie rośnie ząb. Po zabiegu wykonanym z miejscowym znieczuleniem, przez 2-3 dni może utrzymywać się obrzęk i ból, lecz najczęściej mija on po 7 dniach, kiedy to chirurg może już zdjąć szwy. Usuwanie ósemek, mimo że jest częstym zabiegiem chirurgicznym, może wiązać się z poważnymi powikłaniami:

 • uszkodzenie nerwu
 • przedłużone krwawienie
 • zapalenie zębodołu
 • szczękościsk
 • uszkodzenie korzeni zębów sąsiednich

Po usunięciu zęba mądrości należy stosować się do zaleceń lekarza.

Chirurg szczękowy w Dental Clinic

Szukasz dobrego gabinetu dentystycznego w Katowicach?

Zadzwoń

Specjalista Chirurgii Szczękowo-Twarzowej

Oferujemy Państwu pełen zakres usług z zakresu chirurgii stomatologicznej, w tym:

 • resekcję wierzchołka korzenia zębowego,
 • usuwanie zatrzymanych ósemek (tzw. zębów mądrości),
 • implanty umożliwiające osadzenie brakującego zęba lub protezy.

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej w naszej Klinice wykonuje:

Specjalista Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Lek. dent. Michał Karcz
Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Od 2015 roku zatrudniony na stanowisku młodszego asystenta w Klinice Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej w Katowicach. Aktywny członek European Association For Cranio Maxillo Facial Surgery. Uczestnik szkoleń i konferencji z zakresu chirurgii czaszkowo-szczękowo-twarzowej, chirurgii jamy ustnej i implantologii. Stale podnosi swoje umiejętności, uczestnicząc w wielu szkoleniach.

Cennik chirurgii stomatologicznej

konsultacja chirurgiczna 150 zł
Narkoza w leczeniu chirurgicznym Cena ustalana indywidualnie

Ekstrakcje

ekstrakcja zęba mlecznego 250 zł
ekstrakcja zęba jednokorzeniowego 400 zł
ekstrakcja zęba wielokorzeniowego od 450 zł
ekstrakcja zęba chirurgiczna – dłutowanie od 500 zł
ekstrakcja zęba mądrości od 600 zł
ekstrakcja zęba zatrzymymanego 900 zł
usunięcie pozostałości korzeniowej 350 – 650 zł
usunięcie korzenia ze światła zatoki szczękowej 2000 zł

Zabiegi chirurgiczne

resekcja wierzchołka korzenia (z wypełnieniem wstecznym MTA) 1500 zł
resekcja zęba z użyciem biomateriału 2200 zł
wyłuszczenie torbieli (zawiera koszt badania hist-pat) od 1500 zł
usunięcie zmiany na śluzówce / pobranie wycinka wraz z badaniem hist-pat 500 zł
szycie zębodołu 50 zł
plastyka wyrostka zębodołowego od 700 zł
zamknięcie przetoki ustno–zatokowej (podczas ekstrakcji) 400 zł
zamknięcie przetoki ustno-zatokowej (z innego gabinetu) 700 zł
chirurgiczne wydłużenie korony klinicznej zęba 800 zł
regeneracja kości od 3800 zł
podniesienie dna zatoki szczękowej 2 500-5 000 zł
przeszczep dziąsła 1 000-1 500 zł

Implantacja

wszczepienie implantu Straumann 3 800 zł
odsłonięcie implantu (plastyka tkanek miękkich z założeniem śruby gojącej) 400 zł
regeneracja kości od 3 800 zł
podniesienie dna zatoki szczękowej 2 500 – 5 000 zł
przeszczep dziąsła 1 000 – 1 500 zł
zabieg All-on-X (NeoArch) (uzupełnienie bezzębnego łuku na 4-6 implantach z natychmiastową odbudową mostem tymczasowym przykręcanym do implantów) 23 000 – 28 000 zł za łuk – koszt narkozy
most hybrydowy na All-on-X 23 000 – 26 000 zł
most cyrkonowy All-on-X 28 000 – 32 000 zł

Ortodoncja

odsłonięcie zęba zatrzymanego + naklejenie zamka 1 000 zł
odsłonięcie zęba zatrzymanego 1 000 zł
mikroimplant 700 zł
wędzidełko języka 1 000 zł

Kortykotomia

cały łuk 4 500 zł
1/4 łuku 1 200 zł
1 ząb 600 zł

Chirurgia stomatologiczna – najczęściej zadawane pytania

Chirurg stomatolog – czym się zajmuje?

Chirurg stomatolog posiada szeroką wiedzę z zakresu chorób nie tylko jamy ustnej, ale również chorób twarzoczaszki, tkanek miękkich twarzy i szyi. Jednym z głównych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa jest usuwanie ósemek i zębów zatrzymanych. Oprócz tego zajmuje się usuwaniem korzeni zębów, resekcją wierzchłków korzenia, chirurgicznym leczeniem chorób przyzębia, nacięciem i drenażem ropni itd.

Czego nie wolno robić po wyrwaniu zęba?

Do 2 godzin od zabiegu nie można jeść ani pić. Przez 24 godzin od zabiegu nie należy spożywać gorących pokarmów, płukać jamy ustnej ani myć zębów, palić i pić alkoholu. Należy także unikać wysiłku fizycznego .

Ile trwa wyrywanie ósemki?

Chirurgiczne usuwanie ósemek trwa od 10 do 60 minut w zależności od konkretnego przypadku.

Czy usuwanie ósemek boli?

Usuwanie ósemek przebiega w znieczuleniu miejscowym, dlatego podczas zabiegu Pacjent nie odczuwa bólu. o operacji Pacjent dostaje leki przeciwbólowe.

Chirurg stomatolog w Katowicach? Tylko w Dental Clinic!